Seismiske signaler oppdaget i området ved gassrørledningen Balticconnector
NORSAR har registrert seismiske signaler nær gassrørledningen Balticconnector i Østersjøen. Signalene indikerer en mulig eksplosjon kl. 01:20, finsk tid 8. oktober 2023.
NORSAR har registrert seismiske signaler nær gassrørledningen Balticconnector i Østersjøen. Signalene indikerer en mulig eksplosjon kl. 01:20, finsk tid 8. oktober 2023.
Cautus Geo og NORSAR tar skredovervåkning til et nytt nivå. Overvåkning med varsling i fjellsider kombineres med fiberoptisk overvåkning og varsling langs vei og bane.
Her finner du presentasjon og svar på spørsmålsrunde fra vårt webinar 2. november.
Anne-Cathrine Nilsen startet 1. september i driftsavdelingen som senior feltingeniør. Vi ønsker henne velkommen til oss i NORSAR!
Vi i NORSAR bruker vår ekspertise til å teste og utvikle teknologi for stadig flere samfunnsnyttige formål. De siste årene har vi undersøkt muligheten for å bruke fiberoptisk sensorteknologi til å finne vannlekkasjer i det kommunale ledningsnettet. Metoden har gitt lovende resultater.
Uavhengig overvåking av karbonlagre på havbunnen og automatisk varsling av skred var temaene for vår deltagelse på Arendalsuka i år. Her er lenker til arrangementene.
Kjernefysiske prøvesprengninger foregikk i stort omfang mellom 1945 og 1996. I ettertid har vi lært hvilke konsekvenser de har hatt for mennesker og natur. Dagen markeres for 15. gang.
We are looking for a 2-year Postdoctoral Research Fellow in planetology and seismology at NORSAR.
Liv Kari Skudal Hansteen er valgt som nytt medlem av styret til NORSAR fra 1. juli 2023.
De neste tre årene vil forskerprosjektet AIR forske på muligheten for å studere Venus' indre ved bruk av ballongteknologi.
NORSAR har analysert seismiske signaler fra regionale stasjoner i forbindelse med kollapsen av demningen i Ukraina tirsdag 6. juni 2023.
Denne uken hadde NORSAR gleden av å være vertskap for representanter fra AFTAC, en svært verdifull samarbeidspartner med et langvarig partnerskap som går tilbake til tidlig på 1970-tallet.
Nye muligheter for forskning på bruk av fiberoptisk sensor teknologi! NORSAR har åpnet opp sitt nye stort skala testanlegg på Stendammen, Løten, kalt NORFOX array.
2022 var et godt år for oss i NORSAR. I årsmeldingen fra 2022 kan du lese om vårt viktige arbeid innen prøvestansavtalen, fiberteknologi, trygg lagring av CO2 og vår forskning på sikre samfunn mot naturfarer.
Den 5. mars 1970 trådte Ikkespredningsavtalen i kraft, en av verdens viktigste nedrustning- og våpenkontrollavtalen for kjernevåpen. 191 land har så langt ratifisert avtalen og gjør den dermed til den nedrustningsavtalen med størst oppslutning. Norge ratifiserte avtalen i 1969.
De katastrofale ødeleggelsene etter jordskjelvet i Tyrkia 6. februar og de mange etterskjelvene har rystet verden. Var skjelvet forventet og hvorfor ble ødeleggelsene så store? Vi belyser saken fra et faglig perspektiv.
Lørdag 11. februar feirer vi den internasjonale dagen for kvinner og jenter i vitenskap. Målet med markeringen er å øke representasjonen av kvinner innen vitenskapelige virksomheter og fagdisipliner. Bli kjent med noen av den kvinnelige kraften hos oss!
I over 50 år har NORSAR deltatt med unik ekspertise i utviklingen og design av Prøvestansavtalens verifikasjonssystem, samt vært en viktig aktør i prøvestansavtaleorganisasjonen (CTBTO). Nå har vi endelig en bok som dokumenterer vår stolte historie på området.
IRIS Distributed Acoustic Sensing (DAS) Research Coordination Network (RCN) koordinerer en global målekampanje for fibersystemer i perioden 1.-28. februar 2023.
12. desember inviterte NORSAR til et åpent webinar for å demonstrere den nye funksjonaliteten i jordskjelvsoneringsportalen som er utviklet spesielt for byggenæringen.
NORSAR leder et nytt EU prosjekt. Sammen med Oslo kommune og partnere fra 6 europeiske land, skal prosjektet MEDiate forbedre beslutningsgrunnlaget og systemene for å håndtere risiko ved kombinerte naturkatastrofer.
NORSAR har siden 1990-tallet støttet kompetansebygging og teknologiutvikling i Sentral-Asia. Utenriksdepartementet har finansiert flere samarbeidsprosjekter med mål om å styrke verifikasjonsregimet til Prøvestansavtalen i regionen siden 2006. Denne uken ble det langvarige samarbeidet markert.
13. september kl. 10-14, inviterer NORSAR og beredskapsetaten i Oslo kommune til en halvdags workshop. Vi ønsker å dele vår kunnskap om nyutviklede metoder for risikostyring av naturfarer, og mulighetene som ligger i metodene.
I dag børsnoteres selskapet Nordic Technology Group (NTG). I denne gruppen inngår Wavetrains Systems som for 12 år siden satte seg som mål å gjøre det tryggere å krysse togspor. Forsking og utvikling fra NORSAR har gjort dette mulig.
NORSAR lanserer en ny funksjon i sitt jordskjelvsoneringskart spesialtilpasset for byggenæringen.