Nå kommer den store testen i Antarktis
Nå er utstyrscontaineren på plass på Troll i Antarktis. Dermed kommer den store testen. Husket de alt utstyret som trengs, er det i orden og er det nok av de kritiske tingene?
Nå er utstyrscontaineren på plass på Troll i Antarktis. Dermed kommer den store testen. Husket de alt utstyret som trengs, er det i orden og er det nok av de kritiske tingene?
NORSAR er ett av 18 universiteter og forskningsinstitusjoner som utgjør et konsortium kalt Polhavet 2050. I statsbudsjettet for 2026 har Regjeringen forpliktet seg til å finansiere forskning i Polhavet med 1 milliard kroner over de neste ti årene.
NORSARs ingeniører Ravn (26) og Morten (38) har reist til Antarktis og Troll. De skal etablere en ny stasjon hvor NORSAR lytter til jorden.
Allerede lørdag kunne Ravn og Morten starte arbeidet på stedet for den nye NORSAR stasjonen ca 50 minutter fra Troll i Antarktis.
Ravn og Morten kom frem til Troll i går. Der var det åtte minus grader, blå himmel og lite vind.
NORSARs ingeniører Ravn (26) og Morten (38) reiser nå til Antarktis og Troll. De skal etablere en ny stasjon hvor NORSAR lytter til jorden.
Denne uken publiserte Marouchka Froment, Quentin Brissaud, Sven Peter Näsholm og Johannes Schweitzer den første demonstrasjonen av en seismisk inversjon ved hjelp av signaler registrert av ballonger.
NORSARs Kjølv Egeland kommenterer president Trumps uttalelse om mulig kjernefysisk testing.
NORSAR deltok forrige uke på Girl Tech fest i Lillestrøm.
Dr Kjølv Egeland fra NORSAR holdt presentasjon under OSSE`s "Structured Dialogue" 21.oktober
NORSARs direktør Birger Steen deltok på en internasjonal konferanse i Kasakhstan, hvor eksperter diskuterte fremtidige muligheter for kjernefysisk sikkerhet og samarbeid.
I dag, 9. oktober 2025, er det 19 år siden Nord-Korea foretok sin første atomprøvesprengning.
NORSAR var tilstede på IMAGE 2025 i Houston.
NORSAR var tilstede under årets Science & Technology konferanse i Wien.
NORSARs Kjølv Egeland deltok i en panelsamtale om norsk sikkerhetspolitikk på Eidsvoll.
This week, NORSAR is attending Working Group B (WGB65) in Vienna, one of the technical working groups of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO).
NORSAR er denne uken til stede i Wien under Working Group B (WGB65), en av de tekniske arbeidsgruppene i Prøvestansavtaleorganisasjonen (CTBTO).
NORSARs seismiske stasjoner har registrert signaler fra et jordskjelv med styrke 8,8, 100 km øst for Kamtsjatka kyst.
I dag, 16. juli 2025, er det 80 år siden den første detonasjonen av et atomvåpen - den såkalte Trinity-prøvesprengningen.
Seismolog på NORSAR, Federica Ghione, har forsvart sin avhandling om seismisk fare- og risikovurdering for Oslo på institutt for geofag, på UiO.
NORSAR markedsfører nå sin forskningsstasjon i Løten både nasjonalt og internasjonalt for å tiltrekke forskere innen seismologi, geofysikk, miljøovervåking og avansert sensorteknologi.
I en tid preget av global uro og usikkerhet er vårt arbeid viktigere enn noen gang. Vi presenterer viktige hendelser og resultater i 2024 og deler noen nyheter fra første kvartal 2025
Oslo, 18. mars 2025: Den uavhengige forskningsstiftelsen NORSAR og Northern Lights JV har signert en samarbeidsavtale om overvåking av lagringsreservoaret for CO2 i Nordsjøen. Overvåkingen vil styrke kommersielle muligheter for Northern Lights, og markerer samtidig startskuddet for internasjonal eksport av norskutviklet teknologi.
Oslo, 12. mars 2025: Institutt for fredsforskning (PRIO) og forskningsstiftelsen NORSAR kunngjorde i dag et felles prosjekt for bruk av ny banebrytende sensorteknologi. Teknologien skal bidra til å avdekke og analysere krigsforbrytelser i Ukraina.
Seismiske data kan fange informasjon fra hendelser i en aktiv konfliktsone. Under krigen i Ukraina har NORSAR brukt denne teknologien til å få informasjon om krigshandlinger rettet mot sivile.
Den 11. februar markerer FN den internasjonale dagen for kvinner og jenter i vitenskap. Dette er en dag viet til å anerkjenne kvinners prestasjoner innen vitenskap og inspirere neste generasjon kvinnelige forskere.
I en artikkel publisert i Journal of Seismology presenterer NORSAR en oppdatert jordskjelvkatalog og en ny metode for å estimere jordskjelvfare i Norge.
De siste dagene har vi hatt to jordskjelv som mange har følt. Søndag 12. januar ble Vestlandet rammet av et jordskjelv med styrke 4,3, og natt til onsdag var det Andøya sin tur.
Birger Steen er ansatt som daglig leder i den uavhengige forskningsstiftelsen NORSAR når Anne Strømmen Lycke går av med pensjon 1. april i år.
For 20 år siden ble hele verden vitne til hvordan naturkreftene brutalt herjet flere land rundt Indiahavet. Over 230 000 mennesker mistet livet, og tusenvis av hjem og viktig infrastruktur ble ødelagt. Hva var årsaken til denne katastrofen, og hva har vi lært siden?